Rady při výběru zdravé obuvi

Jak správně vybrat zdravou obuv

Všichni rodiče si přejí pro své děti jen to nejlepší.  Vědí, že zdraví dítěte je neocenitelné. Přichází takový den, že se musejí vyrovnat s rozhodnutím o nákupu prvních a poté dalších bot. Přemýšlejí o tom jak z bohaté nabídky zvolit tyto správné.

Jaké vlastnosti by měly mít zdravé boty? Měla by obuv mít šněrování, suché zipy nebo přezky? Jak chránit dítě před vadným držením těla a vadami chodidel? Pokusíme se odpovědět na všechny otázky, které Vás zajímají, protože nákup botiček pro Vaše dítě není tak jednoduchá věc, jak by se na první pohled mohlo zdát. Obuv není jen módní doplněk našeho oděvu. Její úlohou je podporování, posilňování a korigování funkcí pohybové soustavy.

Chodidla jsou základem pro naše tělo a jejich správné fungování ovlivňuje fungování celého organismu.

 

Výběr obuvi podle účelovosti

K dobrým návykům správného obouvání patří rovněž správné užívání obuvi podle účelovosti. Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky), které jsou určeny zejména pro sport a hry venku. Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť díky adhezi podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození kůže a prstů. Zatímco teplota v usňové obuvi se zvýší asi o 10%, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to až o 25%. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport. Nezbytnou podmínkou zdravého vývoje nohou je rovněž nošení vhodné přezouvací obuvi doma i ve školních a předškolních zařízeních. Stejně tak neprospěje zdraví našich dětí, pokud je necháme celý den běhat v celogumové nebo plastové obuvi, která je vhodná pouze do deště a bláta. Celodenní nošení obuvi s vysokými podpatky není vhodné zvláště pro děti a mládež, ale ani pro dospělé ženy, zvláště pro nastávající maminky.

 

Základní požadavky na zdravotně nezávadnou obuv

Obuv sehrává ve vztahu k bipedální lokomoci člověka důležitou funkci. Nejdůležitějším úkolem obuvi je ochránit nohu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a podporovat její základní fyziologické funkce jako jsou stání, chůze a běh. Obuv může rovněž zajistit částečnou eliminaci vrozených nebo získaných vad nohou, nebo naopak podílet se na jejich vzniku. Obuv může napomáhat, ale i omezovat fyziologické funkce nohou. Neméně důležitou funkcí obuvi je i estetické uspokojení člověka. Aby bylo vytvořeno pro nohu v obuvi prostředí, které ji co nejméně poškozuje, je nutno respektovat určité konstrukční a zdravotnicko-hygienické zásady.

Z dlouholeté spolupráce lékařů s obuvnickými techniky vyplynuly určité požadavky na obuv, tzv. minimální lékařské požadavky, které jsou platné pro obuv všech věkových skupin a v různých obměnách prakticky ve všech zemích s vyspělým obuvnickým průmyslem. Zejména důležité je respektovat následující požadavky při výrobě dětské obuvi:

 

1.     Dostatečný prostor obuvi, hlavně v její prstové části

Vnitřní tvar obuvi by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru https://www.botydetem.cz/deploy/img/fck/Image/001_01.jpgnohou uživatelů.   Zvláště dětská obuv a obuv pro celodenní nošení pro dospělé by měla mít dostatečně prostornou špičku (kulatou nebo v přirozeném tvaru prstů), která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačený k ostatním prstům. Vyvarujme se při nákupu obuvi pro celodenní nošení, sport a do práce módní špičaté   obuvi, neboť způsobuje deformity prstů (vbočený palec, vybočený malík, popř. kladívkové prsty). Rovněž nášlapná část obuvi (stélka) musí mít tvar a proporce odpovídající tvaru nohy uživatele.

  

https://www.botydetem.cz/deploy/img/fck/Image/001_02.jpgnadměrek (10-15mm)

Obuv musí být rovněž správné délky, tzn. že musí mít vpředu před prsty volný prostor, jemuž se říká nadměrek. U dospělých slouží nadměrek k volnému pohybu prstů při prodloužení nohy za chůze. Měl by být minimálně 1 cm dlouhý. U dětí nadměrek slouží z poloviny pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze a z poloviny jako rezerva pro růst nohou. Proto se u dětské obuvi doporučuje nadměrek 12 až 15 mm dlouhý.

 

2.     Dokonalá ohebnost (flexibilita) obuvi v její prstové části

https://www.botydetem.cz/deploy/img/fck/Image/002.jpgDětská obuv musí být co nejohebnější v místě prstních kloubů. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů) musí být obuv co nejohebnější. Obuv, hlavně pro nejmenší děti musí tzv. “jít” s nohou a spolupracovat s ní. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou a může způsobit kostní výrůstky na nártu (exostosy). Ohebnost (flexibilitu) ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obuv tužší. Doporučujeme vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

Stále se bohužel setkáváme s velmi tvrdou a tuhou obuví, nevyjímaje dětskou obuv. Malé dítě má obvykle malou tělesnou hmotnost a bohužel není neobvyklé, že některá dětská obuv vyžaduje na ohnutí větší sílu, než dítě samo váží!

 

 

3.     Úměrná výška podpatku

Nadměrné nošení obuvi s příliš vysokými podpatky a špičatými špičkami způsobuje nejen onemocnění nohou (otlaky, mozoly, kuří oka, vbočený palec - hallux valgus, vybočený malík, kladívkovité prsty, příčně plochá noha aj.), ale i zkrácení Achillovy šlachy, problémy s krevním zásobením dolních končetin a bolesti páteře.

https://www.botydetem.cz/deploy/img/fck/Image/003.jpgNoha obutá v obuvi s vysokým podpatkem-posun těžiště dopředu, deformace prstů v obuvi se špičatou špičkou

Výška podpatku se musí řídit podle věku a účelovosti obuvi. Doporučovaná výška podpatku u pánské obuvi by neměla přesáhnout hodnotu 25 mm. Dámská obuv pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 30 – 40 mm. Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou nášlapnou plochu pro udržení stability dítěte. Výška podpatku pro nejmenší děti by neměla být větší než 5 mm, u obuvi pro starší děti by neměla přesáhnout hodnotu 25 mm. Obuv s vysokými štíhlými podpatky pro děti a dospívající mládež zásadně nedoporučujeme.

 

4.     Pevný a dostatečně dlouhý opatek

https://www.botydetem.cz/deploy/img/fck/Image/004_01.jpgNoha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Proto každá obuv uzavřených střihů, zvláště dětská, sportovní, obuv pro celodenní nošení a pracovní, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi). S absencí opatku, nebo s opatkem z příliš měkkého materiálu se velmi často setkáváme především u levné dovozové obuvi, která se prodává nejen na tržištích a burzách, ale i v https://www.botydetem.cz/deploy/img/fck/Image/004_02.jpg„kamenných“ obchodech.

 a) obuv s příliš uzavřenou linií opatku tlačí na patu,

b) obuv s příliš otevřenou linií opatku při chůzi klouže z paty

Tvar opatku musí odpovídat anatomickému tvaru paty, aby příliš netlačil na patu (vznikají otlaky, puchýře, odřeniny, kostní nárůstky – exostosy, jako např. dvojitá pata) a naopak aby neklouzal z paty při chůzi 

   

5.     Varosní nebo kolmé postavení patní části obuvi

Postavení paty obuvi má být kolmé k podložce nebo jen mírně vybočené (varosní). Toto postavení zajišťuje rovnoměrné napětí svalů nohy, správné uspořádání klenby nožní a brání přetížení jednotlivých oblouků klenby. Vbočené (valgosní) postavení patní části obuvi způsobuje zatížení vnitřní podélné klenby a může vést ke vzniku ploché nohy.

https://www.botydetem.cz/deploy/img/fck/Image/005.jpg

a) správné postavení paty,

b) vybočené (varosní) postavení paty,

c) vbočené (valgosní) postavení paty

 

 6.     Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi

Na střihu svršku obuvi jsou nejvíce viditelné vlivy módy. Proto velmi často, ve snaze přijít na trh s novým originálním střihovým řešením, vznikají možnosti poškození nohou nevhodně umístěnými švy, neproporcionální bandáží apod.

 Vhodný střih svršku obuvi zajišťuje dobrou fixaci nohy v obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku {mosimage}a brání posunu nohy v obuvi. Pro děti doporučujeme obuv šněrovací, popřípadě uzavíranou páskem na sponu či suchý zip. Obuv mokasínového nebo lodičkového střihu je nevhodná zvláště pro malé děti. V nejmenších velikostních skupinách (skupina vel. 0) nabízejte obuv výhradně kotníčkového střihu (tzv. capáčky).

Příčinou diskomfortu a nepříjemného tlaku na nohu může být také obuv, která má spojovací švy na svršku umístěny v oblasti lokalizace palcového a malíkového kloubu, zřasenou podšívku, nezkosené okraje dílců, nevhodně umístěné spony a ozdoby apod.

 

7.     Vyhovující materiál z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti

Z pohledu komfortnosti a příznivého mikroklima v obuvi dáváme přednost obuvi, která je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil), které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Nejdůležitější jejich vlastností je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Je dokázáno, že poromery, koženky a plasty jsou neprodyšné, během nošení si stále zachovávají své původní rozměry a nepřizpůsobí se tvaru nohy uživatele a tlačí, zvláště při zvětšení objemů nohou vlivem únavy a tepla. V obuvi ze syntetických materiálů vzniká rovněž nepříznivé klima uvnitř obuvi - hromadí se vlhkost, zvyšuje nebo se snižuje teplota. Plísně a bakterie ohrožují uživatele a zmenšují životnost obuvi. Syntetické materiály můžeme akceptovat pouze u vysoce účelové obuvi určené do vlhkých a chladných podmínek, přičemž tato obuv musí mít vyhovující vnitřní vybavení.

Nohy se obecně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto by měla být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou z textilu nebo usně, které mají dobré absorpční vlastnosti pro pot a vodní páru.

V současné době se často setkáváme s obuví vyrobenou z umělých klimamembrán typu Gore-Tex nebo Sympatex které mají dobré hygienickými vlastnostmi. Oba materiály jsou propustné pro pot ve formě vodní páry a absolutně nepropustné pro vlhkost z venku. Tím je noha udržována v suchu i při velkém fyzickém zatížení a často se proto používají při výrobě sportovní a pracovní obuvi.

Pokud si nebudete jisti z jakých materiálů je obuv vyrobena, zaměřte se značení použitých materiálů tzv. piktogramy. U nás je tato povinnost značení druhu použitých  materiálů piktogramy stanovena zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

A ještě další důležitou vlastnost musí obuv pro nejmenší děti splňovat. Tou je hygienická nezávadnost materiálů, ze kterých je obuv vyrobena. To znamená, že materiály, použité při výrobě obuvi nesmí dráždit ani senzibilizovat průměrně citlivou a nealergickou lidskou pokožku. To znamená, že nesmí mít dráždivé účinky na kůži nebo sliznici, nesmí obsahovat patogenní mikroorganismy, musí být odolné vůči působení roztoku modelujícího sliny apod. Rodiče malých dětí mohou být v tomto ohledu klidní, neboť o hygienické vlastnosti obuvi (a hraček) pro kojence a batolata, která se nabízí na našem trhu, je dobře postaráno. Děje se tak díky zákonu 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a prováděcí vyhlášce 84/2001 Sb., o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let. Tyto závazné předpisy uvádějí, že k obuvi pro děti do 3 let (tedy pro velikosti nohy 105 až 165 mm) musí být přiloženo od výrobce nebo dovozce (nebo osoby, která uvádí obuv do oběhu) písemné prohlášení, které osvědčuje, že obuv splňuje hygienické požadavky stanovené uvedenou vyhláškou 84/2001.

 

8.     Tlumící vlastnosti obuvi (absorpce energie v patě)

Nohy jsou  ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu - to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevencí může být kvalitní podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pružné vkládací vložky, podpatěnky a anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů, které dokonale rozdělují zatížení na celou plochu nohy a tlumí nárazy při chůzi.

 

9.     Úměrná hmotnost obuvi

Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost., což lze dokumentovat častými stížnostmi zvláště v oblasti pracovní obuvi. Podle literárních údajů každé navýšení hmotnosti obuvi o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o 1 tunu navíc. Hmotnost obuvi má být co nejmenší, zvláště u dětské obuvi, neboť dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků. U sportovní obuvi renomovaných firem je nízká hmotnost jednou z největších předností.

 

Se svolením byly použity materiály České obuvnické a kožedělná asociace:

zdroj: http://www.leatherindustry.cz/zdrave-obouvani/91-sedm-zasad-pro-spravny-nakup-obuvi(Autor článku: RNDr. Pavla Šťastná, Ph.D.)

zdroj: http://www.leatherindustry.cz/zdrave-obouvani/93-zakladni-pozadavky-na-zdravotne-nezavadnou-obuv (Autor článku: RNDr. Pavla Šťastná, Ph.D.)

 

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).