Nezávadná dětská obuv

Jak poznáme zdravotně nezávadnou dětskou obuv

  • Správný tvar dětské obuvi

Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou, kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. Varujeme před špičatou obuví, neboť způsobuje deformity prstů (vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty.)

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/strevic_bota_1.jpg

  • Správný materiál svršku dětské obuvi

Vybírejte obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil), jež jsou měkké, prodyšné a absorbující vlhkost. Nejdůležitější jejich vlastností je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.

Přestože je dokázáno, že poromery, koženky a plasty jsou na dětskou obuv nevhodné, najdeme na trhu řadu těchto výrobků. Jsou neprodyšné, během nošení si stále zachovávají své původní rozměry a nepřizpůsobí se tvaru nohy uživatele. Vzniká nepříznivé klima uvnitř obuvi. Plísně a bakterie ohrožují uživatele a snižují životnost obuvi.

V současné době se často setkáváme s obuví, vyrobenou z umělých vláken typu Goretex a Sympatex s vynikajícími hygienickými vlasnostmi. Tuto obuv můžeme rovněž považovat za zdravotně nezávadnou.

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/dpk-kombinovan%C3%A1-obuv-tenisky.jpg

  • Správná stélka v dětské obuvi

Dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu (useň, textil, příp. syntetický materiál např. typu Cambrella se zvýšenou propustností pro vodní páry, který se často používá i k výrobě podšívek).

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/P1100181.jpg

  • Správný opatek v dětské obuvi

Noha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Proto každá dětská obuv uzavřených střihů, resp. sandálová s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek, tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi. 

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/opatek_1.jpg

  • Správný střih svršku dětské obuvi

Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. Doporučujeme obuv šněrovací, popřípadě uzavíranou páskem na sponu či suchý zip. Obuv mokasinového nebo lodičkového střihu je nevhodná zvláště pro malé děti. V nejmenších velikostních skupinách vybírejte obuv výhradně kotníčkovou.

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/vhodny_strih_1.jpg

  • Správná ohebnost dětské obuvi 

Obuv, hlavně pro nejmenší děti musí tzv. “jít” s nohou a spolupracovat s ní. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. Ohebnost (flexibilitu) ovlivňuje jak druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, tak zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obuv tužší. Doporučujeme při výběru obuvi vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/flexibilita.jpg

  • Správné tlumící vlastnosti dětské obuvi

Nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu – to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevencí je podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (styropor, pryž, termoplastický elastomer-TPE, polyurethan-PUR), pěnové vlepovací nebo vkládací vložky (šlehaný přírodní latex), anatomicky tvarované stélky (fusbety) z pružných materiálů.

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/obr/tlumen%C3%AD.JPG

  • Správný podpatek dětské obuvi

Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Obuv s vysokými, štíhlými podpatky pro děti zásadně nedoporučujeme.

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/obr/v%C3%BD%C5%A1ka%20podpatku.jpg

  • Správná hmotnost dětské obuvi

Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost. Ta má být co nejmenší, zvláště když si uvědomíme, že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků.

http://www.dpk.cz/files/other/filemanager/Images/obr/hmotnost%20obuvi.JPG

 

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).